תפריט ראשי
RssFacebook
טיפולים וסדנאות


אטרקציות לילדים

מערכת החינוך המודרנית הלכה והתמקדה עם השנים יותר ויותר בהישגיות ובציונים תוך הזנחת התחום החינוכי והערכי. הדבר הביא ליצירת ואקום שלתוכו נשאבו כל אותם גורמים חוץ מערכתיים שמציעים אטרקציות לילדים. המושג אטרקציות לילדים כולל מגוון רחב של פעילויות שמעודדות לחשיבה והתמודדות ולא מתמקדות רק בשורה התחתונה של הציון. דוגמא של אטרקציות לילדים יכולה להיות חוגים שונים למען איכות הסביבה או פעילויות למען הקהילה. המוטו של אטרקציות לילדים הוא, כי מה שחשוב זה לא הציון אלא ההשתתפות. בעוד שהפעילות במסגרת בית הספר מתמקדת ומעודדת לשאוף לציונים גבוהים ככל שניתן, הרי שבמסגרת של אטרקציות לילדים עושים הכול חוץ מלחלק ציונים. אטרקציות לילדים כשמן כן הן, נועדו לחנך ולהפעיל ולא לשנן ולדקלם נוסחאות וחוקים. הפעילות החינוכית במיטבה מעודדת מפעלים של התנדבות ונתינה ללא כל ציפייה לתמורה חומרית כלשהי.

אטרקציות חינוכיות לילדים

ככל שנרבה בארגון של אטרקציות לילדים כך יגדלו הסיכויים שהדור הצעיר יגדל להיות הרבה יותר חברתי וקהילתי מהדור הנוכחי. אטרקציות לילדים ראויות מעודדות את הפרט לתת מעצמו למען הכלל בכלל והקהילה שבמסגרתה הוא חי בפרט. לא בכדי מזוהות פעיליות ילדים חינוכיות עם איכות והגנת הסביבה שכן השמירה על הסביבה נחשבת פעילות חינוכית מובהקת. כל הרעיון שמאחורי פעיליות ילדים חינוכיות זה לשבור את המסר שמוכתב במסגרת בית הספר לשאוף בראש ובראשונה להישגיות אישית וללמוד לתרום ולתת למען הזולת. הפעילות החינוכית באה לתת קונטרה למסר המאוד ברור שמכתיבה מערכת החינוך הרשמית. החינוך הלא רשמי שואף להטמיע בקרב הדור הצעיר ערכים אוניברסאליים למען הכלל שלא מקבלים מספיק משקל במסגרת החינוך הרשמית.

פעילויות ילדים ירוקות

השילוב בין פעיליות ילדים חינוכיות בכלל לבין פעילות למען הסביבה הוא שילוב טבעי ומתבקש מאליו. פעיליות ילדים חינוכיות, מטבען נועדוה לעודד תרומה לזולת ולמען הכלל. פעילות ירוקה שואפת לחנך לשימור והגנה על הסביבה. כשרותמים את אותן פעיליות ילדים חינוכיות לתחום הירוק אז נוצרת פעילות חיובית מאוד שבמסגרתה לומדים המשתתפים השונים כיצד ניתן למנוע את המשך זיהום כדור הארץ בכלל וסביבת המגורים הקרובה בפרט. פעיליות ילדים ירוקות גם מלמדות כיצד אקטיביזם יכול לעצור ואף למנוע מהלכים חד צדדיים שעלולים לגרום נזק בלתי הפיך לסביבה. ככל שיותר מסגרות של פעיליות ילדים חינוכיות יפעלו בקרב הדור הצעיר כך יגדלו הסיכויים שבעתיד נראה פה עולם ירוק וידידותי יותר למשתמשים. ככל שאחוז גבוה יותר מקרב הדור הצעיר יהיה מודע לתחום הפעילות הירוקה, כך ייטב לנו ולכל השוכנים על פני עולמנו.